С „Х“ откриват сезона на премиерите в Yalta Art Room.
Първите представления са на 29 и 30 септември, съобщават от сцената на независимото пространство за театър.
Бягам от човечеството и се наслаждавам на "тихата самота", казва актрисата Брижит Бардо, която днес навършва 90 години. В навечерието на своя юбилей секссимволът на френското кино от 60-те години на миналия век даде интервю по телефона за АФП.
Брижит Бардо, която е родена в Париж на 28 септември 1934 г., сега живее в Сен Тропе, далеч от общественото внимание. От половин век не снима филми и казва, че за нея седмото изкуство е само образ от носталгичното минало, но въпреки това си остава сред най-известните френски актриси в чужбина. „Обърнах тази страница преди повече от 50 години”, казва тя. Бардо има зад гърба си около 50 филма, сред които "И Бог създаде жената" (1956) на Роже Вадим, "В случай на нещастие" (1958) на Клод Отан-Лара, "Бабет отива на война" (1959) на Кристиан Жак, "Презрението" (1963) на Жан-Люк Годар. Последният филм, в който участва, е "Дон
Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.
Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.
Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.
Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Били Айлиш, Снуп Дог и "Ред хот чили пепърс" ще участват в закриващата церемония на Олимпийските игри в Париж в неделя, съобщи АП. Участието на американските изпълнители е част от предаването на игрите на Лос Анджелис, където ще се проведе олимпиадата през 2028 г.
Всеки от музикантите е роден в Калифорния, включително певицата H.E.R., която би трябвало да изпее националния химн на САЩ на живо на "Стад дьо Франс".
Това е значим момент, тъй като олимпийският флаг преминава от Париж в Лос Анджелис, каза председателят на организационния комитет на Игрите в Лос Анджелис Кейти Всерман в свое изявление. Васерман изрази благодарност към Били Айлиш, "Ред хот чили пепърс", Снуп Дог и H.E.R. за участието им в грандиозното шоу за публиката, "което ще даде представа на феновете какво ще се случи през 2028-а".
Церемонията по откриването на Олимпи
Кукленият спектакъл „Малката рибка" ще има премиера на 3 ноември в Драматично-кукления театър (ДКТ) „Васил Друмев", обяви на пресконференция директорът на шуменския театър Илия Виделинов.
Актьорите Валентин Методиев и Йоана Генчева са режисьори на спектакъла и автори на драматизацията. Куклите и сценичната среда също са тяхно дело. Представлението е много визуално, има много игра със светлина и сенки, отбеляза Виделинов.
Директорът на ДКТ „Васил Друмев" съобщи, че новите попълнения на шуменския театър Генчева и Методиев правят дебют на много нива с този спектакъл - като актьори на шуменска сцена, автори на драматизация и режисьори. Те са завършили специалност „Актьорство за куклен театър” в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“, добави той. По думите му представлението е подходящо за п
Спектакълът е по авторски текстове с цитати от Омар Хайям.
Васил Дуев-Тайг е в главната и единствена роля. Режисьор е Боян Крачолов. Включени са и авторски мисли на двамата артисти. Жанрът е сатира, разказват от екипа.
Независимото пространство за изкуство и култура в София – Culture Lab, празнува 10-годишнина – на 10 ноември.
За вас вратите си ще отворят десетки ателиета на родни и чуждестранни артисти, както и залите за въздушна акробатика, rc car drifting и скейтпаркът, разказват организаторите. По думите им това е място, направено с много любов от артисти за артисти.
По повод юбилея, Culture Lab Gallery отваря врати с изложба на артисти от сградата. Ще бъдат показани творби на Иво Илиев-Yeto, Крум Балджийски, Костадин Радичев, Ханко Седефчев, Александър Инчовски, Филип Якобсон, Анита Арсова, Васил Братанов, Лидия Иванова, Пламен Петков-Тегавия, Велислав Кертиков, Давид Хъкинс, Чудомир Драгнев- Looneytools, Стив Уидърс, Крум Вълков, Кирил Станоев, Васил Василев - Welding King, Иво Ангелов, Гери Табакова, Антон Иванов, Тайфун Хасан, Милко Дюлгеров.<
Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.
Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.
Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.
Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени
Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен.
Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас.
В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.
Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.
„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог
След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.
„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.
На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу.
Концертът е под диригентството на маестро
Театралният състав към Дома на енергетика в Козлодуй спечели голямата награда от 17-ия Фестивал на любителските театри „Кръстьо Пишурка“ в Лом.
Отличието им донесе постановката „Глас народен” от Бранислав Нушич, съобщиха от местната общинска управа.
Театралите от Костинброд към Народно читалище „Иван Вазов 1947” взеха специалната награда на Община Лом със спектакъла „Адът - това съм аз” от Стефан Цанев. Николай Найденов от Народно читалище „Христо Ботев 1884” – Ботевград, получи наградата за режисура на името на Леонтина Ардити за спектакъла „Верни родни картинки – Женско царство” по Чудомир и Ст. Л. Костов.
Постановката „Трамвай желание” от Тенеси Уилямс на актьорите от софийската театрална формация „Алто театро” получи първа награда за спектакъл.<
„Нека наречем „Х“ точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме за пред хората, който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато останем сами. Нека наречем „Х“ неизвестния човек – този, който може да бъде всеки друг, всеки един от зрителите, всеки един от нас – и го натоварим с длъжността словесно да формулира всичко, което витае в объркания му разсъдък. Нека наречем „Х“ и този спектакъл“, казва Боян Крачолов.
„X може да значи много неща. Един от най-старите символи, знаци, букви, рисунки. Може да е кръстопът, може да означава анонимност, може да зачерква, може и да е плюс, може да е задъхано хриптене, а също и последно“, допълва Васил Дуев-Тайг.
Сценографията и костюмите са на Яел Дуев-Тайг.